LEGIONELLA – malá baktéria, veľký problém
Písal sa rok 1976 a americkí vojnoví veteráni sa chystali osláviť 200. výročie podpísania Deklarácie nezávislosti. Náhle však 211 z nich ochorelo na záhadnú nemoc a 34 ľudí jej podľahlo. Ako pôvodca nákazy bola identifikovaná dovtedy neznáma baktéria. Keďže postihla osoby z organizácie American Legion, dostala meno Legionella.
V ľudskom organizme dokáže vyvolať tzv. legionársku chorobu – silný bakteriálny zápal pľúc. Sprevádzaný býva kašľom, horúčkou, črevnými symptómami, a pod. Pri ťažšom priebehu môže skončiť smrťou, najmä u starších ľudí a osôb so zníženou imunitou. Keď sa dostane do pľúc, napáda ochranné leukocytové bunky – makrofágy. Hoci sa tieto bunky bránia vytváraním hlienového filmu, baktérie sú voči nemu odolné a množia sa.
Do tela sa obvykle dostáva vdýchnutím kontaminovaných aerosólových častíc. Aby prosperovala, potrebuje Legionella Pneumophila vlhké prostredie. To nachádza vo vzduchotechnike, klimatizačných rozvodoch, na vodovodných kohútikoch, sprchách, vírivkách, odparovacích kondenzátoroch, uzáveroch vody a ďalších zariadeniach, v ktorých sa môže vytvárať aerosól. Nebezpečné je jej vdýchnutie, nie prehltnutie.
Hoci je Legionella malá a vidno ju len pod mikroskopom, dokáže narobiť veľké problémy. Napríklad tým, že sa nedá odhaliť Gramovou metódou, takže zistiť jej prítomnosť je zložitejšie. Identifikáciu sťažuje aj fakt, symptómy bakteriálneho zápalu pľúc, ktorý spôsobuje, sú veľmi podobné symptómom zápalu pľúc nebakteriálneho pôvodu. Navyše má Legionella veľmi neobvyklé požiadavky na prenášača baktériovej kultúry. Produkty Sanosil sú pri pravidelnej alebo šokovej starostlivosti o možné zdroje rizika efektívne a dokážu udržať Legionellu pod kontrolou.